Elżbieta Polak

Elżbieta Polak

Blog

U stóp moich

Poniedziałek 15 Listopada 2010

 

W ostatnich latach w Zielonej Górze nie powstał żaden budynek socjalny. Jak chce Pani rozwiązać problem braku mieszkań socjalnych? Czy będzie Pani budować nowe domy dla najuboższych?

Piątek 12 Listopada 2010

Prezydent musi zająć się budownictwem socjalnym, prawo stanowi, że jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy. Jeżeli lokalu zastępczego w mieście nie ma, właściciel nie może przeprowadzić eksmisji i wtedy zwraca się do Prezydenta o odszkodowanie. W 2010 r. Miasto Zielona Góra ma w budżecie zaplanowane 118 tys. zł. na odszkodowania dla Spółdzielni Mieszkaniowych oraz właścicieli prywatnych z tego tytułu. Wiele spraw jest w sądzie.

 Przez cztery ostatnie lata w Zielonej Górze nie powstał ani jeden budynek przeznaczony dla najuboższych mieszkańców. Dla porównania, warto przypomnieć, że tylko w latach 2005-2006 czyli w poprzedniej kadencji, Miasto oddało budynek socjalny o wartości ok. 5 mln. zł. z 30 % dofinansowaniem ze środków państwowych. Mieszkańcy Zielonej Góry otrzymali wówczas 120 mieszkań. Niestety obecny Prezydent zamiast budownictwa socjalnego woli organizować koncerty!

 Budownictwo socjalne jest po to, żeby pomóc osobom niewydolnym finansowo. Dodatek mieszkaniowy często nie jest wystarczającą pomocą. Oczywiście mieszkania socjalne mają niski standard. Nie da się uciec od problemu tworzenia nowych mieszkań socjalnych.

 Na pewno szansą dla Zielonej Góry będzie pomoc rządowa, którą w marcu w naszym mieście zapowiedział Piotr Styczeń, minister budownictwa. W projekcie przyszłorocznego budżetu państwa zapisanych jest 80 mln zł na budownictwo socjalne i komunalne. To aż o 50 mln zł więcej, niż było w tym roku.

Co zamierza Pani zrobić z budzącym kontrowersje pomnikiem Bohaterów? Obelisk powinien zostać w niezmienionym kształcie, należy zmienić wygląd pomnika, a może przenieść w inne miejsce?

Wtorek 09 Listopada 2010

W sprawie wyglądu pomnika Bohaterów kluczowe znaczenie ma opinia środowisk kombatanckich. Trwa już zresztą dyskusja na ten temat. Wiemy, że możliwe jest przyjęcie kompromisu. Za zgodą Anny Krzymańskiej, autorki rzeźby, pomnik powinien być tak przeprojektowany, żeby oddawał hołd wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o pokój na świecie i wolność dla ojczyzny.

Na pewno pomnik Bohaterów powinien pozostać w miejscu, w którym stoi. Jako Polacy jesteśmy przyzwyczajeni do manifestacji patriotycznych. I to właśnie tu, przy pl. Bohaterów od lat oddajemy cześć naszym przodkom, którzy walczyli za wolność. Ta kwestia jest szczególnie ważna przy okazji 11 listopada, Święta Niepodległości. To jedno z tych świąt, które są zapisane w naszym kalendarzu barwami narodowymi. Determinacja, odwaga, siła i miłość do ojczyzny naszych przodków sprawiły, że my jesteśmy dziś wolni i dumni z polskości.

Chciałabym, żeby rozmowy na temat pomnika były prowadzone w taki sposób, aby udało się wypracować kompromis. Olbrzymie znaczenie mają tu środowiska kombatanckie. Akurat w naszym mieście są one bardzo różnorodne. Ludzie, którzy w nich działają, tworzyli tożsamość Zielonej Góry. Przymusowa migracja powojenna nauczyła ich sztuki kompromisu. My, jako ich spadkobiercy, musimy zadbać o wypracowanie wspólnego stanowiska w pokoju i zgodzie, bo nasi kombatanci o ten pokój właśnie walczyli. Mam ogromny szacunek do kombatantów. Jestem przekonana, że 65 lat po wojnie możemy pamiętać o przelewanej krwi polskiego żołnierza i jednocześnie dojść do porozumienia w kwestii pomnika.

Co z rozwojem gospodarczym Zielonej Góry?

Poniedziałek 08 Listopada 2010

 Od dwóch lat , w czasie prezydentury Janusza  Kubickiego drastycznie maleją wpływy do budżetu miasta z podatków CIT i PIT. W 2009 r. o 13,5 mln. zł.  w 2010 r. o następne 21 mln. zł. Jesteśmy na poziomie 2006 r. To wyraźny regres  a nie rozwój gospodarczy. W okresie od grudnia 2008 do grudnia 2009 bezrobocie w Zielonej Górze wzrosło o 50%- było 4,9 % jest 7,5 %. Prezydent nie zrobił nic żeby zainteresować naszym miastem potencjalnych inwestorów. Jedyna nieruchomość, wniesiona do Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie mogła nikogo zainteresować, bo rośnie na niej las. Prezydent nie przygotował oferty inwestycyjnej.  Potwierdził to na naszej konferencji w dniu 28 października 2010 r. Roman Dziduch – wiceprezes strefy. Szansą na rozwój miasta jest Lubuski Park Naukowo Technologiczny, na powstanie którego Samorząd Województwa przeznaczył  z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego  120 mln zł. Tej szansy nie można zmarnować!

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej