Elżbieta Polak

Elżbieta Polak
Elżbieta Polak | Aktualności | Z Joanną Brodzik o potrzebach ni...

Aktualności

Z Joanną Brodzik o potrzebach niepełnosprawnych

Wtorek 29 Listopada 2016
image1

Nadchodzące ćwierćwiecze Festiwalu Dzieci Specjalnej Troski w Lubsku oraz realizacja potrzeb niepełnosprawnych w regionie lubuskim - to tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z amabasadorką woj. lubuskiego, liderką Fundacji Opiekun Serca i słynną aktorką Joanną Brodzik. - Podpisaliśmy na Przystanku Woodstock Deklarację Równości, więc teraz przyszedł czas, by pójść o krok dalej i działać na rzecz równych szans rozwojowych dla osób niepełnosprawnych - podkreśla marszałek.

Joanna Brodzik - znana m.in. z serialu Magda M. - słynie z działalności na rzecz dzieci niepełnosprawnych w regionie lubuskim. W swoim rodzinnym Lubsku od wielu lat wspiera Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, a od ub. roku została współorganizatorką tej imprezy z ramienia swojej Fundacji Opiekun Serca. - Walor terapeutyczny i społeczny tego festiwalu jest nie do przecenienia - mówiła aktorka na spotkaniu z marszałek. - Nie ma lepszej wizytówki dla tolerancji i człowieczeństwa niż wspieranie tych osób i pokazywanie ich potrzeb.
W przyszłym roku odbędzie się 25 edycja festiwalu w Lubsku. Z tej okazji Joanna Brodzik planuje cały cykl wydarzeń, nie tylko muzycznych i artystycznych. - Chcemy, by ważnym elementem była gra pod nazwą "zamiana", polegająca na tym, że osoby zdrowe na kilka godzin zamieniają się rolami z niepełnosprawnymi - mówiła. - Jeśli ktoś np. przez dwie godziny będzie musiał radzić sobie na wózku inwalidzkim i zobaczy jakie to trudne, to już nigdy więcej nie spojrzy na osobę niepełnosprawną obojętnie. Przy tej okazji niepełnosprawni otrzymują status trenera, uczą zdrowych jak sobie radzić, dzięki czemu aktywizujemy ich do działania. Naprawdę niewiele trzeba, żeby zmienić swoje patrzenie na niepełnosprawnych ruchowo, głuchoniemych czy niewidomych.
Aktorka planuje także wchodzić w przestrzeń publiczną z edukacją na rzecz niepełnosprawnych, organizaować dla nich kursy pierwszej pomocy. - Chcemy wykorzystać do tego imprezy masowe, takie jak Winobranie, czy strefa woj. lubuskiego na Przystanku Woodstock - przekonywała Joanna Brodzik.
- Lubuska strefa na Woodstocku jak najbardziej jest do tego dobrym miejscem, zwłaszcza, że w tym roku podpisaliśmy na Woodstocku Deklarację Równości, która zobowiązuje do działań na rzecz równych szans dla niepełnosprawnych - mówiła marszałek Polak. - Dlatego powinniśmy pójść o krok dalej i udostepnić strefę do takich form aktywności.

starsze wiadomości

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej