Elżbieta Polak

Elżbieta Polak
Elżbieta Polak | Aktualności | Oddział zakaźny na europejskim p...

Aktualności

Oddział zakaźny na europejskim poziomie

Czwartek 01 Grudnia 2016
image1

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, więc jest to idealny moment na oddanie do użytku zmodernizowanego pododdziału Nabytych Niedoborów Immunologicznych HIV i AIDS Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze. To już ostatni etap remontu oddziału zakaźnego, który teraz spełnia wszystkie europejskie standardy. Łącznie modernizacja oddziału kosztowała ponad 6 mln zł. – Ponieważ jest to jedyny oddział zakaźny w Lubuskiem, mogliśmy go dopieścić. Zainwestowaliśmy jako samorząd województwa 4,2 mln zł z budżetu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Od 2009 roku wspieramy bardzo mocno oddział zakaźny. Jest to jedyny oddział zakaźny w Lubuskiem, ale jest to wystarczające. Liczba łóżek, która tutaj jest tutaj zakontraktowana – 34 zaspokaja potrzeby. Taki oddział musi być i musi spełniać warunki. Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy cały oddział zrobiony pod klucz. Chcemy, żeby wszystkie oddziały w województwie tak wyglądały – mówiła otwierając pododdział marszałek Elżbieta Anna Polak.

Całkowita wartość remontu to 6 mln zł. Poza 4 milionami pochodzącymi z samorządu województwa, blisko 2 mln pochodzą ze środków własnych szpitala. 200 tys. dorzucił także PFRON. Dzięki temu oddział nie ma barier dla niepełnosprawnych.

Zobacz: Modernizacja Oddziału Zakaźnego

Prezes szpitala klinicznego dziękował marszałek za wsparcie. - Bardzo dziękuję panie marszałek i zarządowi województwa, że wspiera finansowo realizację tego zadania – mówił. 

HIV i AIDS: Spada świadomość społeczna

W naszym regionie problematyką HIV i AIDS zajmuje się m.in. powołany przez marszałka województwa w 2009 roku Zespołu ds. opracowywania i realizacji Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV w Województwie Lubuskim. Kierownik Oddziału Zakaźnego Jacek Smykał poinformował, że liczba pacjentów zarażonych wirusem HIV rośnie. – Mniej więcej raz w tygodniu kwalifikujemy jednego pacjenta do leczenia – wyjaśnił. Z uwagi na ten fakt działania w województwie koncentrują się na zachęcaniu do wykonywania anonimowych testów na HIV (szacuje się, że ok. 70 proc. nosicieli wirusa, nie wie o tym, że są zakażeni). Z dotychczasowych ogólnopolskich badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że w Polsce spada świadomość w zakresie zagrożeń zakażeniem tym wirusem. Badania sprzed 5 lat wykazały lepszą znajomość problemów związanych z możliwością zakażenia niż te najnowsze. Dotyczy to także tolerancji w stosunku do osób będących nosicielami.

1 grudnia: epidemia AIDS to problem wciąż aktualny

W 1988 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień AIDS. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób [UNAIDS, 2015]; to liczba zbliżona do populacji Polski. W związku ze skalą pandemii i jej destrukcyjnym wpływem na społeczeństwa, zakażenie HIV jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego na świecie.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. zakażenie HIV stwierdzono u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS, 1.299 chorych zmarło [NIZP-PZH, 2015].

Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. 1 grudnia to również kulminacja kampanii edukacyjnej .

Dane epidemiologiczne - Polska (na podstawie danych NIZP-PZH)

HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 maja 2015 roku

19 120 zakażonych ogółem co najmniej

6 087 zakażonych w związku z używaniem narkotyków

3 246 zachorowań na AIDS

1 299 chorych zmarło
W ramach obchodów światowego dnia AIDS spotkanie z młodzieżą lubuskich szkół.

starsze wiadomości

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej