Elżbieta Polak

Elżbieta Polak
Elżbieta Polak | Aktualności | Marszałek odpowiada wojewodzie

Aktualności

Marszałek odpowiada wojewodzie

Środa 26 Października 2016
image1

W związku z wypowiedzią Pana Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka na antenie Radia Gorzów w dniu 26.10.2016 r. zapewniam, że decyzje Zarządu Woj. Lubuskiego jako instytucji zarządzającej RPO dotyczące skracania terminu konkursów i procedur związanych z wdrażaniem ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych), nie powinny być dla Pana zaskoczeniem, gdyż wynikają z rządowego programu przyspieszenia, który został przyjęty i przedstawiony szesnastu regionom w marcu 2016 r.

Zapewniam też, że spotykamy się z liderami lubuskich ZIT-ów. Dla gorzowskiego ZIT, w skład którego wchodzą – oprócz Miasta Gorzowa – gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok, takie spotkania odbyły się 18 sierpnia br., a kolejne z powodu braku postępu we wdrażaniu ZIT – 18 października. Tego dnia (18 października) ustalono, że kontraktacja gorzowskiego ZIT wynosi 0,8 proc.

Informuję Pana Wojewodę, że 14 października, województwa zostały powiadomione przez Ministerstwo Rozwoju, że wszystkie projekty pozakonkursowe w ramach ZIT mają być zakontraktowane do końca I kwartału 2017 r. (do 31 marca 2017 r.). Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju ustaliło plan kontraktacji na koniec roku 2016 na 19 proc. alokacji. Obecny stan kontraktacji gorzowskiego ZIT wynosi 2 proc.

A zatem jak widać, moje działania i działania Zarządu Woj. Lubuskiego, podejmowane w celu przyśpieszenia kontraktacji środków przez gorzowski i zielonogórski ZIT, dokładnie wpisują się w oczekiwania rządu, którego Pan jest przedstawicielem. Pragnę podkreślić, że dobre i sprawne wykonanie planu kontraktacji w ramach RPO jest naszym obowiązkiem, który nie powinien być przez Pana kwestionowany.

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego

starsze wiadomości

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej