Elżbieta Polak

Elżbieta Polak
Elżbieta Polak | Aktualności | Lubuskie ma plan na 2017 rok

Aktualności

Lubuskie ma plan na 2017 rok

Środa 07 Grudnia 2016
image1

Drogi, inwestycje przeciwpowodziowe, ochrona zdrowia, rozwój przedsiębiorczości – to tylko niektóre obszary, na które przeznaczone zostaną  środki z budżetu województwa w 2017 roku. Plany na 2017 rok zapisane w projekcie budżetu zaprezentowane zostały podczas konferencji prasowej. - Mamy bardzo duży wzrost dochodów. Jest to przede wszystkim wpływ funduszy unijnych, ponieważ wprowadzamy do budżetu znaczną cześć inwestycji. Mamy też znaczny wzrost wydatków majątkowych – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie będzie inwestować

W budżecie województwa na 2017 rok zaplanowano wydatki dochody na poziomie 579,6 mln zł (2016 r.: 422,7 mln zł). Wydatki zaś na  poziomie 616 mln zł (wydatki majątkowe: 303 mln zł i wydatki bieżące: 323,6 mln zł). - Deficyt wynosi 37 mln i jest on związany z inwestycjami. Samorząd województwa planuje zaciągnąć także kredyt inwestycyjny w wysokości 23 mln zł. Pozostała kwota deficytu będzie pokryta z wolnych środków zaoszczędzonych w tym roku – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Zaplanowano także sporą rezerwę celową, która ma pokryć wkłady własne do projektów. - Możemy zaplanować tak optymistyczny budżet, z takim skokiem wydatków inwestycyjnych o 220% z uwagi na to, że rosną nam dochody z PIT i CIT – czyli wzrost gospodarczy, w który tak mocno zainwestowaliśmy w tej perspektywie i widoczne są efekty – wyjaśniła E.Polak.

Stawiamy na dostępność komunikacyjną

Duże środki w budżecie tradycyjnie już przeznaczone zostaną na poprawę dostępności komunikacyjnej. Budżet departamentu infrastruktury i komunikacji na 2017 rok to 210 mln zł (146,4 mln w 2016 r.) Z tych środków zrealizowane zostaną m.in. przebudowa i rozbudowa drogi Rzepin – Ośno Lubuskie, Słubice-Sulęcin-Międzyrzecz, czy Sulechów-Konotop. Spore środki na inwestycje drogowe ma też Zarząd Dróg Wojewódzkich – 126,8 mln zł (97,2 mln – wydatki majątkowe). Dokończone zostaną w ich ramach m.in. budowa „małej” obwodnicy Rzepina, czy budowa obwodnicy Drezdenka. – Realizujemy konsekwentnie Wojewódzki Program Budowy i Modernizacji Dróg – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Sporo środków pochłonie także kolej.

Miliony na ochronę przeciwpowodziową

Transport to jednak nie jest dział w budżecie pochłaniający najwięcej środków. Palma pierwszeństwa przypadła w tym roku rolnictwu. Budżet wzrósł o prawie 100% (2016 – 85,6 mln zł, 2017 – 163 mln zł). – Jest to związane z dochodami na ten cel z banku światowego. Została podpisana umowa na realizację potężnych inwestycji w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak. Mowa o projektach związanych z zabezpieczeniem Słubic i Nowej Soli, a także na Nysie Łużyckiej.

RPO L2020 – 44 konkursy, 435 mln zł

Niewątpliwie finansowym  źródełkiem dla wielu inwestycji, które realizowane będą w 2017 roku będzie Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020. – Zaplanowaliśmy 44 konkursy na kwotę 435 mln zł. W tym roku plan był podobny – 43 konkursy, a zrealizowaliśmy 70. Przyspieszamy. Podobnie będzie w przyszłym roku, kiedy to wszystkie pieniądze będą zakontraktowane. Taki jest plan. I będziemy zmierzać do certyfikacji – wyjaśniła marszałek.

Zrównoważony rozwój

W przyszłorocznym budżecie województwa znalazły się też środki na ochronę zdrowia. Największe środki przeznaczone zostaną dla dwóch największych szpitali: w Zielonej Górze i Gorzowie, które realizować będą dwa największe projekty: budowa radioterapii oraz budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Są też spore środki na działania w zakresie kultury, sportu, promocji, rozwoju przedsiębiorczości, a także współpracy zagranicznej i rozwoju regionu.

W budżecie znalazły się także środki na cele administracyjno-gospodarcze.  Dobiega końca remont urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze. Na przyszły rok zaplanowana jest jego termomodernizacja oraz rozbudowa parkingu. Planowana jest także realizacja projektów e-Urząd oraz e-Zdrowie.

Zobacz prezentajcę: Projekt budżetu na 2017 rok

starsze wiadomości

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej