Elżbieta Polak

Elżbieta Polak
Elżbieta Polak | Aktualności | Górnicze "Szczęść Boże!&quo...

Aktualności

Górnicze "Szczęść Boże!" - Barbórka 2017

Piątek 09 Grudnia 2016
image1

Tradycyjna orkiestra górnicza, barwne pióropusze i górnicza duma – 9 grudnia, w Zielonej Górze podczas tradycyjnej Barbórki świętowali pracownicy zielonogórskiego oddziału PGNiG. Oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza, gdzie marszałek Elżbieta Anna Polak oraz członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak  złożyli kwiaty. PGNiG to największa w Polsce spółka zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej.

Województwo lubuskie pod względem zasobów kopalin energetycznych stanowi strategiczne zaplecze kraju i jest jednym z najważniejszych dla polskiej gospodarki potencjalnym dostawcą surowców energetycznych – wynika z „Analizy obecnego i potencjalnego wydobycia kopalin o znaczeniu regionalnym, ponadregionalnym i krajowym na terenie woj. lubuskiego”, którą wykonało Przedsiębiorstwo Geologiczne PROXIMA SA we Wrocławiu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz zasobów kopalin energetycznych, województwo lubuskie posiada także potencjał zasobowy złóż rud miedzi, soli, wód leczniczych, solanek i wód termalnych.

- Na obszarze województwa znajduje się 25 proc. całych krajowych zasobów węgla brunatnego, 15 proc. krajowych zasobów gazu ziemnego i aż 69 proc. krajowych zasobów ropy naftowej - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. - Ponadto na terenie województwa znajdują się obszary nieudokumentowane wymagające dalszych prac rozpoznawczo-poszukiwawczych, w szczególności obszary występowania rud miedzi. Konsekwentnie działamy na rzecz powstania "lubuskiego zagłębia miedziowego". Mamy prawdziwy i nie do końca wykorzystany potencjał surowcowy.

Pod względem liczby udokumentowanych złóż, na terenie woj. lubuskiego znajduje się obecnie 20 udokumentowanych złóż węgla brunatnego, 34 złoża gazu ziemnego i jedno złoże gazu azotowego oraz 22 udokumentowane złoża ropy naftowej. Pod względem zasobów tych złóż, szacunkowe zasoby węgla brunatnego w regionie wynoszą ponad 5,8 mld ton, 20.398 mln m sześć gazu oraz 16.787 tys. ton ropy naftowej.

PGNiG

PGNiG dostarcza gaz do 6,5 milionów klientów (stan z 2008), w tym gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw – największe z nich to przede wszystkim elektrociepłownie, huty i zakłady azotowe. Produkcją oraz wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej na obszarze całego kraju zajmują się dwa główne oddziały spółki – w Zielonej Górze oraz w Sanoku. Oddział zielonogórski wydobywa gaz ziemny zaazotowany w 27 kopalniach (17 gazowych, 10 ropo-gazowych),

starsze wiadomości

Wideo Relacje

Rozwój dla przyszłości

Czwartek 13 Listopada 2014
więcej

Foto Relacje

Szpica NATO w Babimoście

Wtorek 09 Czerwca 2015
image1 więcej